Z reči svätého biskupa Paciána O krste

Skrze Ducha žime nový život v Kristovi

Adamov hriech prešiel na všetko potomstvo, ako hovorí Apoštol: „Ako skrze jedného človeka vstúpil hriech a skrze hriech smrť, tak prešla na všetkých ľudí.“ Teda aj Kristova spravodlivosť musí prejsť na potomstvo. A tak ako tamten hriechom zahubil svoje potomstvo, Kristus spravodlivosťou celé svoje pokolenie oživil. Apoštol to zdôrazňuje takto: „Ako sa neposlušnosťou jedného mnohí stali hriešnikmi, tak zasa poslušnosťou jedného sa mnohí stali spravodlivými. Aby podobne ako hriech vládol pre smrť, aj milosť vládla spravodlivosťou pre večný život.“

Niekto mi možno povie: „Ale Adamov hriech zákonite prešiel na potomkov, veď sa z neho narodili. Hádam nás Kristus zrodil, aby sme mohli byť skrze neho spasení?“ Nezmýšľajte telesne! Hneď uvidíte, ako sa rodíme z Krista. V plnosti času si Kristus vzal s telom i dušu z Márie. A ju prišiel spasiť, nenechal ju v podsvetí, spojil ju so svojím duchom a urobil ju svojou. A to je Pánova svadba, pripojená k jednému telu, aby podľa toho veľkého tajomstva boli dvaja v jednom tele, Kristus a Cirkev.

Z tohoto manželstva sa rodí kresťanský ľud po zostúpení Pánovho Ducha. Priamo do podstaty našej duše sa vlieva a primiešava nebeské semeno, uchycujeme sa v matkinom lone a keď vyjdeme z jej života, ožívame v Kristovi. Preto hovorí Apoštol: „Prvý Adam sa stal živou bytosťou; posledný Adam oživujúcim Duchom.“ Takto plodí Kristus v Cirkvi skrze svojich kňazov, ako hovorí ten istý Apoštol: „Ja som vás splodil v Kristovi.“ A tak Kristovo semeno, čiže Boží Duch, privádza na svet rukami kňaza nového človeka, utvoreného v materskom lone a zrodeného v krstnom prameni, pričom viera je kmotrou.

Treba teda prijať Krista, aby mohol plodiť, lebo apoštol Ján hovorí: „Tým, ktorí ho prijali, dal moc stať sa Božími deťmi.“ Ale toto nemôžu nijako ináč, iba sviatosťou kúpeľa, krizmy a kňazstva. V kúpeli sa totiž zmývajú hriechy, krizmou sa na nich vylieva Svätý Duch a oboje dostávame rukou a ústami kňaza. A takto sa celý človek znova rodí a obnovuje v Kristovi. „Aby sme tak, ako Kristus vstal z mŕtvych, aj my žili novým životom“; čiže aby sme odložili bludy starého života a skrze Ducha žili nový život v Kristovi.